„Bieszczadnicy” na Mazurach.

 

„Bieszczadnicy” na Mazurach  01-09 sierpnia 2019r.

W ramach Harcerskiej Akcji Letniej zuchy i harcerze ze szczepu ZHP „Bieszczadnicy” z parafii Wola Rzeczycka udali się do miejscowości  Przerwanki, bazy harcerskiej Hufca Otwock niedaleko Giżycka i Węgorzewa w województwie warmińsko-mazurskim. Swój wypoczynek rozpoczęli od udziału w obchodach 75.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Będąc w Warszawie zobaczyli Muzeum Wojska Polskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicze  przy Pomniku Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich oraz podziwiali Stare Miasto.  O godzinie 17.00 oddali hołd Powstańcom Warszawskim przy Pomniku Gloria Victis  na Cmentarzu Wojskowy na Powązkach oraz uczestniczyli w akcji muzycznej „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki- wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

Następnego dnia dotarli do miejsca zakwaterowania czyli do Przerwanek, małej wioski oddalonej od Giżycka około 17 km.

Tegoroczny obóz nosił nazwę: WYSPA WYKUWANIA CHARAKTERÓW. Zgodnie z fabułą obozu uczestnicy byli podzieleni na  cztery drużyny: „Mężnych”, „Odważnych”, „Dzielnych”, „Śmiałych”. Każdego dnia pracowali z kolejnym punktem Prawa Harcerskiego. Wyniki konkurencji w dużym stopniu pokazały zgranie drużyn i  znajomość  członków swej grupy. W czasie pobytu na obozie, gdzie panowały survivalowe warunki uczestnicy doskonalili swoje umiejętności z zakresu technik harcerskich, głównie: pionierki, terenoznawstwa, przyrodoznawstwa, sygnalizacji i szyfrów oraz samarytanki. Harcerki i harcerze  mieli  zadania związane z Prawem Harcerskim, do każdego dnia zostały dostosowane sprawności do zdobycia, a przede wszystkim na każdy dzień zaplanowana była  „próba wodza” .

Zajęcia i zabawy obejmowały także zakres artystyczny, gdzie harcerze wykazali się umiejętnościami wokalnymi, aktorskimi i tanecznymi oraz poszerzyli swoja wiedzę i umiejętności w tym zakresie.

Celem obozu było poznanie się wzajemne i zżycie uczestników w czasie bycia ze sobą na co dzień, a będących z różnych drużyn . W programie obozu znalazły się treści z zakresu profilaktyki m.in. relacje rówieśnicze, sposoby spędzania wolnego czasu, asertywność, itp. Celem obozu było  również utrwalenie i doskonalenie wiedzy zdobywanej w pracy śródrocznej z zakresu technik harcerskich czyli wyrobienie umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu. Wszyscy  postarali się również pobudzić do działania wyobraźnię poprzez różnorodne zadania wymagające pomysłowości i analizy, by je wykonać. Podkreślono również  potrzebę ochrony środowiska naturalnego w którym żyjemy, aby mogło służyć następnym pokoleniom. Oprócz ścisłej pracy harcerskiej podczas obozu harcerskiego uczestnicy zobaczyli: „Wilczy Szaniec”- wojenną kwaterę Adolfa Hitlera w Gierłoży , bunkier Heinricha Himmlera w Pozezdrze pokaz wojskowych statków  powietrznych w Giżycku „Mazury AirShow”, Świętą Lipkę, sanktuarium Maryjne z  bogato zdobionym prospektem organów należącym do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie. Niewątpliwie do  największych atrakcji wypoczynku należały: rejs statkiem po łabędzim szlaku, spływ kajakowy po jeziorze Gołdopiwo i rzeką Sapiną, a także koncert EKT Gdynia z piosenką szantową.

Zuchy, harcerze i instruktorzy składają podziękowanie wszystkim, którzy  się do organizacji wypoczynku.

Czuwaj!