KOLEJNE WYZWANIE „BIESZCZADNIKÓW” Z WOLI RZECZYCKIEJ

RAJD ODKRYWCÓW 2018

WOLA RZECZYCKA- BĘDOMIN – GDAŃSK- PUCK- MALBORK

31.07.- 07.08.2018r.

53 zuchów i harcerzy ze szczepu ZHP „Bieszczadnicy” uczestniczyło w Rajdzie Odkrywców w czterech patrolach.                                                                                 

    Patrol I- „Dzielne Chodaczki” -zuchy                                                                                                                Patrol II- „Dzielne Chodaczki 2”- harcerze                                                                   

Patrole I i II znalezły się na trasie I Jana Heweliusza i poznawały miasto Gdańsk                                                                                                                                                                                                                                               Patrol III- „Chodaki”- harcerze                                                                                                                         

Patrol IV-  „Trapery” harcerze starsi, oraz 3 wędrowników- kadra pomocnicza.                           

  Patrole III i IV  przemieszczali się  razem trasą VII Józefa Wybickiego:                                                                      Przednocleg: Będomin- 31.07.2018r. – nocleg
Dzień 1: Będomin – Sikorzyno – Gołubie (PIESZO 15 km) – trasa rozbita na klika odcinków, po drodze zwiedzali, odpoczywali na wykonanie trasy mieli cały dzień
Dzień 2: Gołubie – Chmielno (odcinek kajakowy)- mielizną rzeczną, łączącą 10 jezior       na Kaszubach
Dzień 3: Chmielno – Staniszewo (PIESZO 14 km)- piknik rodzinny z festynem
Dzień 4: Staniszewo– Kartuzy (PIESZO 22 km)
Dzień 5: Kartuzy – Puck

Wieczorem 5 sierpnia w Pucku zakończenie rajdu- PRZEMARSZ NA RYNEK, APEL FINAŁOWY, „W RYTMIE KASZUB”- WARSZTATY TAŃCÓW KASZUBSKICH., POKAZ REPORTAŻY KULTUROZNAWCZYCH, KONCERT FINAŁOWY Z ZESPOŁEM SMKKPM, W PRZERWIE KONCERTU OGŁOSZENIE ZWYCIĘSKIEJ TRASY. W TYM ROKU WYGRAŁA TRASA VII, W KTÓREJ UCZESTNICZYŁY 2 PATROLE Bieszczadników- „Chodaki” z dh Halinką i „Trapery” z dh Kasią. GRATULUJEMY!!!!!!!!

6 sierpnia 2018r. przejazd do Gdańska, Przyrzeczenie Harcerskie na Westerplatte, zwiedzanie Starego Miasta w Gdańsku. Wieczorem wyjazd do Starego Pola, w okolicach Malborka. Następnego dnia zwiedzanie zamku krzyżackiego w Malborku, wyjazd do domu.

Dodatkowo w dniu wyjazdu z Woli Rzeczyckiej, tj 31.07.2018r. uczestnicy rajdu zwiedzili  Cmentarz na Powązkach- Kwaterę Szarych Szeregów w Warszawie, gdzie złożyli kwiaty    i zapalili znicze.

TO BYŁO 8 DNI PRAWDZIWYCH WYZWAŃ!

Zuchy i harcerze na trasie I Jana Heweliusza                                                                                                                 

Nie sposób w jeden dzień odkryć wszystkich tajemnic, jakie skrywa królewskie miasto Gdańsk. I wcale nie było takiej potrzeby! Do poznania jego bogactwa, zabytków i atrakcji zuchy i harcerze mieli aż pięć rajdowych dni. Zdążyli na czas, aby zobaczyć Panienkę z okienka i wystarczyło sił na spacer Traktem Królewskim od Złotej Bramy aż do Zielonej. Spotkali zapatrzonego w niebo pomnikowego Heweliusza, a Centrum Hewelianum pomogło w znalezieniu odpowiedzi na nieskończoną liczbę pytań o kosmosie… bo dlaczego raz widzimy więcej gwiazd, a raz mniej? Czy one potrafią się przemieszczać? Przecież codziennie są w innym miejscu. I jak to się dzieje, że świecą? Czas spędzony nad Motławą pozwolił poznać sekrety zarówno nieba, jak i miasta w całej jego okazałości. I nie zabrakło kąpieli w Morzu Bałtyckim i spacerów po plaży, a także różnych gier i zadań.

 Harcerze, harcerze starsi i wędrownicy na trasie VII Józefa Wybickiego                                                                                                                

Mazurka Dąbrowskiego zna dziś każdy Polak, ale tylko nieliczni wiedzą, że jego autor to rodowity Kaszub. Dziś w rodzinnym domu Józefa Wybickiego w Będominie znajduje się (jedyne na świecie!) Muzeum Hymnu Narodowego . Zaledwie kilka kilometrów dalej leży miejscowość nazywana „Gniazdem Rodowym Wybickich.” Nigdzie indziej nie dowiemy się więcej o twórcy naszego hymnu niż tutaj, w Dworku Wybickich w Sikorzynie. Piękno kaszubskich lasów nie było obce Wybickiemu, choć w młodym wieku oddano go na naukę do jezuickiego kolegium. Powrócił w rodzinne strony, by w Mirachowie, miejscu odbywania się sejmików, zostać wybranym posłem.

Tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego poznawali nie tylko wędrując szlakami, ale również organizując spływ kajakowy przez część Kółka Raduńskiego – dziesięciu jezior połączonych rzeką Radunią.