„Bieszczadnik”

VI DIECEZJALNY FESTIWAL PIOSENKI ZUCHOWEJ I HARCERSKIEJ

”BIESZCZADNIK 2018”

1-2 czerwca 2018r.- Wola Rzeczycka

W ramach obchodów 100lecia odzyskania Niepodległości  i zakończenia roku harcerskiego 2017/2018

ponad 200 zuchów i harcerzy  m.in. z Dwikóz, Gościeradowa, Annopola, Stalowej Woli, Zaklikowa, Gorzyc, Potoka Wielkiego, Potoczka, Grabówki, Koprzywnicy, Woli Rzeczyckiej wzięło udział w VI Diecezjalnym  Festiwalu Piosenki Zuchowej i Harcerskiej, który odbył się w Woli Rzeczyckie pod patronatem Księdza Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza i Wójta Gminy Radomyśl nad Sanem pana Jana Pyrkosza .

Dwudniowa impreza była doskonałym sposobem prezentacji i promocji dorobku artystycznego zuchów i harcerzy wśród społeczeństwa, to również doskonała okazja aby wykazać się swoim talentem muzycznym, wzbogacić śpiewniki o nowe piosenki, ale przede wszystkim okazja by miło i harcersko wspólnie spędzić czas.

Pierwszy dzień festiwalu to oczywiście szereg różnych zabaw, loterii, atrakcji, przyjemności bo to Dzień Dziecka. Nie mogło zabraknąć słodkich gofrów, smażonych przez mamy, lodów, które można było kupić w atrakcyjnej cenie. W ten bardzo upalny dzień nie zabrakło nawet kąpieli wodnej, którą przygotowali strażacy. Chłopcy grali w piłkę nożną, dziewczynki robiły bransoletki, malowały twarze, skręcały balony. Rywalizowano na torze przeszkód i na mopy. Każdy znalazł coś dla siebie.

O godz. 19.15 rozpoczęła się Msza św. w intencji zuchów, harcerzy, instruktorów koncelebrowana przez kapelana zuchów i harcerzy Diecezji Sandomierskiej ks. dr Dariusza Sidora.

W takim też klimacie uczestnicy festiwalu zasiedli do obrzędowego ogniska. Każdy patrol otrzymał zadanie wykonania jednej z najbardziej popularnych  piosenek dla dzieci i odtworzenia scenki z ulubionej bajki.

Obrzędowe ognisko rozpalił Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, który podczas gawędy nawiązał do skautów włoskich i  ich obrzędowości.

W drugim dniu, festiwalowa rywalizacja odbywała się w plenerze, w czterech kategoriach: zuch solista, gromada zuchowa, harcerz solista, drużyna harcerska. Każdy zespół  wykonał dwie piosenki: jedną o tematyce patriotycznej, a drugą harcerską bądź turystyczną. Soliści wykonywali jedną piosenkę. Na pewno wszyscy mogli liczyć na gromkie brawa i atrakcyjne nagrody.

Ostatecznie w 4 kategoriach  jurorzy przyznali miejsca :

Kategoria –gromada zuchowa (w przesłuchaniu wzięło udział 7 gromad zuchowych).

 

Złoty Laur-  GZ ”Przyjaciele Stumilowego Lasu” z Koprzywnicy

Srebrny Laur- 22GZ”Dzielne Chodaczki” z Woli Rzeczyckiej

Brązowy Laur- GZ- „Zuchowa Wiara” z Potoczka Złoty Laur-

Kategoria –Solista zuchowy

Złoty Laur- Izabela Kasprowicz z 22 Gz „Dzielne Chodaczki” z Woli Rzeczyckiej

Srebrny  Laur- Milena Piotrowska z 22 Gz „Dzielne Chodaczki” z Woli Rzeczyckiej

Brązowy Laur- Natalia Kocur z GZ z Gorzyc

Kategoria –drużyna harcerska

Złoty Laur- 4Szczep Harcerski „Feniks” ze Stalowej Woli

Srebrny Laur- 22DHS „Chodaki” z Woli Rzeczyckiej

Brązowy Laur- DH ”Ogniki” z Potoczka

Kategoria – solista  harcerski

Złoty Laur- Roksana Cebula z 22DHS „Chodaki” z Woli Rzeczyckiej

Srebrny Laur- Martyna Drozd z 22DHS „Chodaki” z Woli Rzeczyckiej

Brązowy Laur- Ewelina Garbacz z 22DH „Chodaki” z Woli Rzeczyckiej

Po zakończonych przesłuchaniach, w czasie intensywnych obrad komisji oceniającej występy, przyszedł czas na blok programowy – Zdobywamy sprawność „Strażaka”.

Każdy uczestnik festiwalu otrzymał kartę indywidualną na tę sprawność i musiał przejść przez przez kilka punktów kontrolnych prowadzonych przez strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rzeczycy Okrągłej i Dąbrowy Rzeczyckiej.

Zwieńczeniem festiwalu był koncert galowy, który został poprzedzony ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Do tej czynności został zaproszony pan Jan Pyrkosz, Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Ks Dariusz Sidor, ks. Władysław Kret i Tomasz Turek- reprezentanci komisji  jurorskiej.

Na zakończenie festiwalu uczestnicy zawiązali krąg i przekazali iskrę przyjaźni.

Organizatorzy festiwalu- instruktorzy, harcerze starsi, wedrownicy szczepu ZHP „Bieszczadnicy” składają serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy choćby w najmniejszym stopniu przyczynili się do organizacji tego wydarzenia.

Dobre drzewo dobrym się owocem okrywa,

Dobry człek z dobrych czynów poznawany bywa”.

Wacław Potocki

Czuwaj!