12. rocznica śmierci Jana Pawła II

Ojcze Święty Pamiętamy – 12 rocznica śmierci Jana Pawła II

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej

„ 2 kwietnia 2005, Wigilia niedzieli Bożego Miłosierdzia.  Plac Św. Piotra wypełniony po brzegi.

Cicho  – jak puls – zegar odmierza czas ….. 21.37.   Ojciec Święty zgasł ….. .Odszedł do domu Ojca.”

12 rocznicę odejścia do domu Ojca – Jana Pawła II upamiętniliśmy przypominając życie i nauczanie Ojca Świętego.  W szkole znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II. Posiadamy w niej wiele pamiątek i książek poświęconych osobie Największego z Rodu Polaków. Ostatnio nasze zbiory wzbogaciły się w bardzo pokaźną ilość książek, które do Sali papieskiej przekazał ks. Henryk Krzyżanowski – Proboszcz z Zaklikowa. Większość uczniów  naszej szkoły przyszła na świat, kiedy już Ojca Świętego nie było z nami, tu na ziemi. Mogą Go poznać między innymi poprzez odwiedzanie sali pamięci i zajęcia prowadzone w niej przez wychowawców.  Z tej okazji powstały też piękne prace plastyczne „ Jan Paweł II i dzieci”.  A na korytarzu stworzyliśmy symboliczną rzekę naszych serc, które bijąc pamiętają o Naszym Wielkim Patronie.

Uczniowie naszej szkoły już drugi rok uczestniczą w zajęciach nauki pływania, dzięki temu mogli wziąć udział w VI Podkarpackim Memoriale Sportowym im. Św. Jana Pawła II. Memoriał odbył się 29 marca 2017 roku na basenie stalowowolskiego MOSiR-u. Celem memoriału jest przede wszystkim oddanie hołdu Ojcu Świętemu poprzez przepłynięcie 9665 basenów. Jest to symboliczna liczba oznaczająca liczbę dni pontyfikatu Jana Pawła II. W sztafecie pływackiej wzięli udział następujący uczniowi: Izabela Kasprowicz, Igor Turek, Kinga Rachfalska, Viktor Kucharczyk, Wiktoria Szymańska, Nikola Żyłka, Emilia Sęk, Jakub Majewski, Martyna Drozd, Veronika Kucharczyk, Karolina Weis, Filip Drzewi, Miłosz Ziółkowski, Kacper Błaszczyk, Adrian Wojtala, Jan Kabanienko, Aleks Haber.

W trakcie rekolekcji wielkopostnych udaliśmy się do Stalowej Woli, aby odwiedzić znajdujące się tam Muzeum Jana Pawła II. Muzeum powstało w2009 roku. Wystawa składa się z dwóch działów. Pierwszy przypomina wybrane papieskie przesłania uzupełnione wielkoformatowymi fotografiami Jana Pawła II. Zaprezentowano też tu pamiątki osobiste związane z osobą Jana Pawła II, m.in.: sutannę z pelerynką, piuskę czy elementy zastawy stołowej, których używał  podczas obiadu, gdy przebywał w Sandomierzu w 1999 roku. W gablotach  zgromadzono liczne numizmaty o tematyce papieskiej. Drugi dział ekspozycji ukazuje związki Jana Pawła II ze Stalową Wolą.

W niedzielne przedpołudnie 2 kwietnia całą społecznością szkolną uczestniczyliśmy we Mszy świętej, koncelebrowanej przez ks. Henryka Krzyżanowskiego, proboszcza parafii ks. Marcina Hejmana  i wikariusza ks. Łukasz Sadłochę . Uczniowie wystąpili z programem słowno – muzycznym: Alicja Wermińska zaśpiewała pieśń dla Jana Pawła II – „ Ty prowadzisz nas”, Ewelina Garbacz wyrecytowała fragmenty „ Tryptyku rzymskiego”, a Martyna Drozd i Aleks Haber odczytali słowa zawarte w  testamencie Papieża. Program dopełniły prezentacje ukazujące Pontyfikat Jana Pawła II.

Wszyscy obecni w kościele mogli ucałować relikwie Jana Pawła II.

 

Tekst : K. Stelmach

Fot.: K. Stelmach i  D. Nieznalska